Egységes írásbeli felvételi vizsga a Szalézi Gimnáziumban

2018. január 20-án, szombaton kerül sor országszerte a középiskolai írásbeli felvételi vizsgák megírására. A központi írásbelire 2017. december 8-ig jelentkezésüket benyújtó tanulók anyanyelvből és matematikából írják meg az országosan egységes, kompetencia alapú felvételi vizsgát.

A Szalézi Szent Ferenc Gimnáziumban a négy és öt évfolyamos képzésre jelentkező 8. osztályos tanulók számára régóta kötelező az egységes írásbelin történő részvétel, azonban ettől az évtől a hat és hét évfolyamos osztályokba jelentkezőktől is elvárjuk a központi dolgozat megírását. Mintegy 180 írásbeliző tanuló jelentkezésére számítunk ebben az évben.

Minden tanuló először anyanyelvből ír egy 45 perces, 10 feladatból álló dolgozatot. A feladatok a korábbi évfolyamokon tanultak alkalmazását kívánják meg, s elsősorban nem a nyelvtani ismeretanyag reprodukálását mérik, hanem az anyanyelvi készségek működésének színvonalát és az alapvető gondolkodási műveletekben való biztonság fokát tárják fel.

A matematika feladatlapok megoldására szintén 45 percük van a diákoknak. Itt sem kizárólag a tantárgyban tanultakat mérik, a megtanult ismeretek csak alapeszközként szolgálnak a feladatok megértéséhez, hanem ehhez kapcsolódóan a tanulók gondolkodásának, feladatmegoldó készségének, kreativitásának, valamint logikai készségére építenek.

Az egységes írásbelin résztvevő diákok felvételi pontszámának felét az általános iskolai tanulmányi eredményekből számítjuk ki, míg másik felét az egységes írásbelin elért pontszám adja.

Szilágyi Anikó tanár

2018.01.20.